Bilet Kuralları ve Kullanım Koşulları

KULLANIM KOŞULLARI

 • İşbu sözleşme de adı geçen İlgili Havayolu Seyahat Firması yolcu ve/veya kargo taşıma işini fiili olarak gerçekleştirilecek olan firmayı belirler. Bu firma bilet işlemleri sırasında müşteri tarafından belirlenmektedir.
 • “Enbilet.com” Milenyum Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş’nin bir ticari markası olup tüm imtiyaz hakları ve resmi sorumluluğu Milenyum Turizm Seyahat Acentası A.Ş’ye aittir.
 • Milenyum Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş (Bundan böyle “Enbilet.com” olarak anılacaktır.)
 • com üzerinden biletinizi satın alırken tüm bilgileri (isim, TC Kimlik novb.) doğru girmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak aksaklıklardan dolayı enbilet.com sorumlu tutulamaz. Bu sözleşme ile beraber enbilet.com kullanılırken gelen uyarıları da müşteri dikkate almak mecburiyetindedir.
 • Biletinizi satın almadan önce lütfen sefer bilgilerini dikkatlice kontrol ediniz. Bilet iadesi sadece belirlenen kurallar çerçevesinde yapılabilmektedir. Biletlerinize çağrı merkezimizden işlem yaptırabilirsiniz.
 • Seferler sırasında meydana gelebilecek her türlü kaza, mal veya can kaybı gibi durumlardan İlgili Seyahat Firması sorumludur. enbilet.com sefer sırasında oluşacak herhangi bir ihmal veya kusurdan dolayı sorumlu tutulamaz. enbilet.com bilet alanlar bu şartı peşinen ve gayrikabili rücu olarak kabul etmiş sayılır.
 • Alınan Bilet üzerinde yazılı Tarih/Saat ve Güzergah için geçerlidir. Üzerinde yazılı gün ve saatte kullanılmayan bilet geçersiz sayılır. Her taşıyıcı firma sadece belirli bir ağırlıkta bagaj almaktadır. Fazla bagaj için taşıyıcı firma ek taşıma ücreti alabilir. Bilet gösterilip, fiş alınarak bagaja verilen eşyanın idari ve adli makamlarda yapılacak muayenelerinde doğacak cezai mesuliyet bagaj sahibine aittir.
 • Her halükarda enbilet.com.'dan, İlgili havayolu Seyahat Firmaları tarafından verilen hizmetler için bilet alanlar ve bu biletler ile seyahat edenler gerek İlgili Havayolu Seyahat Firmaları tarafından kamuya ilan edilmiş, gerekse enbilet.com tarafından belirlenen taşıma ve hizmet sözleşmelerini kabul etmiş sayılırlar.
 • Bu sözleşmeyi kabul etmekle üyelik hesabınız ile ya da üye olmadan enbilet.com web sitesi üzerinden yaptığınız / yapacağınız işlemler sebebiyle, kredi kartı hamilinin herhangi bir itirazı vuku bulduğu takdirde, enbilet.com yönetiminin bu itiraz nedeni ile uğradığı tüm zararı ilk talep üzerine hiçbir ihtar ve hüküm tesisine gerek kalmaksızın karşılayacağınızı, aksi halde aleyhinize yapılacak yasal takip neticesinde tüm sorumluluğun şahsınıza ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılırsınız.
 • com'dan biniş kartı alanlar ve seyahat edenler kampanya ve duyurulardan haberdar olmak adına sms/e-posta gönderimini kabul etmiş sayılırlar.

Türkiye dışına ve/veya dışında yapılacak Hava Yollu Seyahatleri için Genel Kurallar

 • com üzerinden yapacağınız işlemlerde bir defada sadece 4 yolcu için işlem yapılabilmektedir.
 • com üzerinden tek başına çocuk ve bebek rezervasyonu yapılamaz.
 • Web sitemiz üzerinden rezervasyon hizmeti sadece sitemiz CRM sistemine üye olan ve belirli bir limitte sitemiz üzerinden bilet alımı yapmış olan yolcularımıza sunulmaktadır. Bu üyelerimiz sefer tarihinden belirli bir süre önce alınmak şartı ile rezervasyon yapabilirler. Rezervasyonlarınızı yine sitemiz üzerinden, çağrı merkezimizden ya da ofislerimizden satışa çevirebilirsiniz.
 • Süresi biten rezervasyonlarınız sistem tarafından otomatik olarak iptal edilmektedir.
 • com üzerinden yaptığınız rezervasyon ve bilet alımı işlemlerinize ait detayları İşlemlerim linkine tıklayarak daha sonra görebilirsiniz. İptal edilen işlemler sitede Pasif olarak gözükmektedir.
 • Kimlik gösterilmesi zorunlu olan biletler için lütfen satış ofisimize müracaat ediniz. Yaşlı, Öğrenci, Özürlü ve diğer indirimli biletlerin satışı ancak ofislerinden yapılabilmektedir. Sitemiz üzerinden Çocuk ve Bebek bileti alabilirsiniz. Bu biletlerin alınabilmesi için yanlarında mutlaka bir yetişkin biletinin de alınıyor olması gerekmektedir. İndirimli biletten yararlanacak olan bebekler yolculuk esnasında 2 yaşından, çocuklar ise 12 yaşından gün almamış olmalıdır. Uçuş öncesinde bu yolcuların doğum tarihlerini belgelemeleri gerekmektedir. Bu kurallara uyulmaması durumunda ilgili havayolu şirketi yolcuyu kabul etmeme ve iadeyi geçersiz kılma hakkına sahiptir.
 • com üzerinden alınan biletlere ait değişiklikler kurallar çerçevesinde sadece ofislerimizden veya Çağrı merkezimizden yapılabilmektedir. Sitemiz üzerinden opsiyonlu rezervasyonlarınızı iptal edebilirsiniz.
 • Bilet alım işlemini kabul ettiğinizde bilet tutarı, vergi ve tüm diğer masraflar ödeme için kullanılan kredi kartından tahsil edilecektir. Ödeme işleminde kullanılan kredi kartı sahibinin seyahat edecek yolculardan biri olması gerekmemektedir.
 • Bu sözleşmeyi onayladığınızda enbilet.com tarafından size ait e-posta, cep telefonu vb. ortamlarına gönderilecek bildirimleri kabul etmiş sayılırsınız.

Hava Yolu Firmaları Bilet Satış Servis Ücreti

 • Biletini, enbilet.com üzerinden satın alan kişilere, ücret kuralları çerçevesinde yapılacak biletleme işlemleri için en fazla ilgili hava yolu firmalarının ofisleri tarafından uygulanan Servis Ücreti Bedeli tahsil edilmektedir.
 • Bilet satış sırasında tahsil edilen Servis Ücreti iade edilmez, İade işlemlerinde ayrıca Servis Ücreti işlem özelliği ve işlem türüne göre alınmaktadır, bu çeşit işlemler söz konusu değilse ayrıca Servis Ücreti alınmamaktadır.
 • Bebek indirimi dışındaki diğer tüm indirimli biletlerden Biletleme Servis Ücreti tahsil edilmektedir.
 • Aktarmalı uçuşlarda uzun sektörün Biletleme Servis Ücreti geçerli olacaktır.
 • Biletlemeler de parkur bazında ücret sınıflarının değişmesi halinde, en yüksek ücret sınıfına göre Biletleme Servis Ücreti alınacaktır.
 • İlgili Hava Yolları uygulamakta olduğu ücretleri, haber vermeden değiştirebilir. Rezervasyonunuzu yaptırmış olmanıza rağmen, biletinizin satın alım sürecinden önce olabilecek fiyat artışları ve devletin vergi oranlarında yapacağı yeni uygulamalar, zamlar ya da yeni kararları, enbilet.com'un satış sistemi dışındaki sebeplerden oluşacak fiyat farklarını enbilet.com karşılamakla yükümlü değildir.
 • İptal - İade ve Değişiklik Şartları
 • “Enbilet.com” Milenyum Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş’nin bir ticari markası olup tüm imtiyaz hakları ve resmi sorumluluğu Milenyum Turizm Seyahat Acentası A.Ş’ye aittir.
 • Milenyum Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş (Bundan böyle “Enbilet.com” olarak anılacaktır.)
 • Her havayolunun uyguladığı iptal ve iade şartları farklıdır. Bunları görmek için lütfen “Havayolu Uçuş Kuralları“ linkine tıklayınız. Bu sözleşmeyi kabul ettiğinizi gösteren ilgili onay kutusunu işaretlediğiniz anda hava yolu uçuş kurallarını da kabul etmiş sayılırsınız.
 • Uçuştan sonra bilet iadesi yapılamamaktadır.
 • Havayolu firmaları değişiklik ve iptal şartlarında farklı uygulama başlattığı takdirde ilgili taşıyıcı firmaların güncel uygulamaları dikkate alınır.
 • Bilet iade işlemleri sadece enbilet.com satış ofisimizden yapılacak olup, satın alınan biletlerde iade ve iptal ceza bedeli, yukarıda belirtmiş olduğumuz iptal kuralları saatine uygun olarak yapılabilir.
 • com üzerinden yapılan ödemelerde, iadesi mümkün olan biletlerin, iade işlemleri sadece bilet satın alma işlemlerinde kullanılan kredi kartına yapılır.
 • Bilet satış sırasında tahsil edilen Servis Ücreti iade edilmez, İade işlemlerinde ayrıca Servis Ücreti işlem özelliği ve işlem türüne göre alınmaktadır, bu çeşit işlemler söz konusu değilse ayrıca Servis Ücreti alınmamaktadır.
 • İlgili Hava Yolları uygulamakta olduğu ücretleri, haber vermeden değiştirebilir. Rezervasyonunuzu yaptırmış olmanıza rağmen, biletinizin satın alım sürecinden önce olabilecek fiyat artışları ve devletin vergi oranlarında yapacağı yeni uygulamalar, zamlar ya da yeni kararları, enbilet.com'un satış sistemi dışındaki sebeplerden oluşacak fiyat farklarını enbilet.com karşılamakla yükümlü değildir.
 • İptal işleminizi ilgili hava yolunun Satış ofisinden yaptırmışsanız, takip eden ilk iş gününde enbilet.com satış ofisimize iade işleminin başlatılabilmesi için talepte bulununuz.
 • com ve diğer satış kanallarından yapılan tüm rezervasyonlar ilgili Havayolları sistemi tarafından otomatik olarak kontrol edilmektedir. Bir yolcunun, aynı gün içerisinde, aynı uçuş noktasına birden çok sefere rezervasyon yapması yasaktır. Rezervasyon kuralları gereği mükerrer olduğu tespit edilen rezervasyonlardan sadece bir tanesi geçerli olacak, bunun dışındaki tüm kayıtlarınız haber verilmeksizin iptal edilecektir. Lütfen mükerrer rezervasyon yapmamaya özen gösteriniz.
 • Bilet iadesi ile ilgili olarak Tüketiciyi Koruma Kanunu maddeleri geçerli değildir. Bilet iadesi konusunda ilgili havayolu şirketinin iade hakkındaki kuralları geçerlidir.

HİZMET SÖZLEŞMESİ

Bu web sitesini (Kısaca "SİTE" olarak anılacaktır) kullanmak için lütfen aşağıda yazılı koşulları okuyun. SİTE’den uçak bileti ve sigorta poliçesi de dahil olmak üzere herhangi bir alışveriş yaptığınız takdirde, en az onsekiz (18) yaşında olduğunuzu ve SİTE’yi söz konusu amaçlarla kullanıyor olmanızın hiçbir kanunu ihlal etmediğini beyan ve taahhüt etmiş oluyorsunuz. Söz konusu alışverişleri gerçekleştirmeden önce “Kullanım Koşullarını kabul ediyorum.” yazılı kutucuğu işaretleyerek, alışveriş gerçekleştirmeyeceğiniz hallerde ise bu sayfada yer alan işbu Enbilet.com Web Sitesi Kullanım Koşullarını (Kısaca "Kullanım Koşulları") okuyarak kabul etmediğiniz takdirde, lütfen SİTE'yi kullanmaktan vazgeçiniz. SİTE’yi kullanmaya devam etmeniz bu koşulların tarafınızdan kabul edildiği anlamına gelecektir.

1- GİRİŞ

1.1. SİTE'nin sahibi “Mahmutbey Mah. Halkalı Cad. No:3/24 Bağcılar/İstanbul” adresinde ikamet eden Milenyum Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş ve bağlı şirketler (bundan böyle kısaca "Enbilet.com" olarak anılacaktır) olup, SİTE'de sunulan tüm karşılaştırma ve seyahat hizmetleri Enbilet.com tarafından; Milenyum Turizm Seyahat Acentası ve Tic. A.Ş tarafından, otel ve uçak bileti hizmetleri Enbilet.com ya da 3. partiler tarafından sağlanmaktadır. SİTE sahibi bu SİTE'de yer alan veya alacak olan bilgileri, formları, içeriği, SİTE'yi, SİTE kullanma koşullarını dilediği zaman değiştirme hakkını saklı tutmaktadır.

1.2. Bu SİTE'de sunulan hizmetlerden belirli bir bedel ödeyerek ya da bedelsiz olarak yararlananlar veya herhangi bir şekilde SİTE'ye erişim sağlayan her gerçek ve tüzel kişi aşağıdaki kullanım koşullarını kabul etmiş sayılmaktadır. İşbu Kullanım Koşulları'nı Enbilet.com dilediği zaman değiştirebilir. Bu değişiklikler periyodik olarak SİTE'de yayınlanacak ve yayınlandığı tarihte geçerli olacaktır. Enbilet.com tarafından işbu Kullanım Koşulları'nda yapılan her değişikliği SİTE hizmetlerinden yararlanan ve SİTE'ye erişim sağlayan her gerçek ve tüzel kişi önceden kabul etmiş sayılmaktadır.

1.3. İşbu Kullanım Koşulları ayrıca, Enilet.com hizmetlerinden yararlanacak olan KULLANICILAR'la ve iş ortaklarıyla yapılmış ve/veya yapılacak olan her türlü sözleşmenin de ayrılmaz bir parçasıdır.

1.4. Aşağıda açıklanmış olduğu üzere, SİTE aracılığıyla yapılan her türlü uçak bileti satış işlemleri, Türsab’a bağlı A sınıfı bir acente olan Enbilet.com tarafından, sigorta poliçesi satışı işlemleri ise Enbilet yetkili ve resmi çözüm ortakları tarafından gerçekleştirilmektedir.

1.5. SİTE’nin sahibi, sunmuş olduğu içeriği ve hizmetleri ayrıca ücretlendirme; SİTE üzerinden komisyon, reklam, sponsorluk gibi kalemler üzerinden gelir elde etme hakkını saklı tutmaktadır.

2- TANIMLAR

2.1. SİTE: Enbilet.com tarafından belirlenen çerçeve içerisinde çeşitli hizmetlerin ve içeriklerin sunulduğu çevrimiçi (on-line) ortamdan erişimi mümkün olan web sitesini;

2.2. KULLANICI(LAR): SİTE'ye çevrimiçi (on-line) ortamdan erişen her gerçek ve tüzel kişi(ler)i;

2.3. LİNK(LER): SİTE üzerinden bir başka web sitesine, dosyalara, içeriğe veya başka bir web sitesinden SİTE'ye, dosyalara ve içeriğe erişimi mümkün kılan bağlantı(lar)ı;

2.4. İÇERİK(LER): SİTE ve/veya herhangi bir web sitesinden yayınlanan veya erişimi mümkün olan her türlü bilgi, dosya, resim, rakam, fiyat v.b görsel, yazınsal ve işitsel imgeleri ifade eder.

3- GENEL HÜKÜMLER

3.1. Enbilet.com, SİTE'de mevcut olan ve kendisi tarafından sunulan bilgilerin doğruluk ve güncelliğini sürekli şekilde kontrol etmektedir. Ancak tüm itinalı çalışmaya rağmen, SİTE’deki bilgiler güncel ve aktüel olmayabilir. SİTE'deki bilgilerin, güncelliği, doğruluğu, şartları, kalitesi, performansı, pazarlanabilirliği, belli bir amaca uygunluğu ve SİTE'de yer alan ve bunlarla sınırlı olmayan, bunlarla bağlantılı veya bağımsız diğer bilgi, hizmet veya ürünlere etkisi ile tamlığı hakkında herhangi bir şekilde, açık ya da örtülü olarak garanti verilmemekte ve taahhütte bulunulmamaktadır. Ayrıca, Enbilet.com, SİTE dâhilinde erişime açtığı hizmetler ve İÇERİKLER'den hangisinin ücrete tabi olacağını belirlemekte tamamen serbesttir.

3.2. Enbilet.com'un sunduğu hizmetlerden yararlananlar ve SİTE'yi kullananlar, yalnızca hukuka uygun ve şahsi/kurumsal amaçlarla SİTE üzerinden işlem yapabilirler. KULLANICILAR'ın, SİTE dâhilinde yaptığı her işlem ve eylemdeki hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine aittir. Her KULLANICI, Enbilet.com ve/veya başka bir üçüncü şahsın haklarına tecavüz teşkil edecek nitelikteki herhangi bir iş ve eylemde bulunmayacağını; yazılı, görsel ve işitsel bilgileri açıklamayacağını, Enbilet.com'a açıkladığı her türlü kişisel yazılı, görsel ve işitsel bilginin Enbilet.com'a ve Enbilet.com’un partneri, uçak, otel hizmet sağlayıcılara ve sair hizmet sağlayıcılara açıkladığı sırada her türlü biçimde kullanılması, işlenmesi, saklanması, açıklanması ve üçüncü kişilere karşı ifşa edilmesi, paylaşılması konusunda Enbilet.com’a muvafakat verdiğini, Enbilet.com’un bu bilgileri paylaşmasından dolayı uğraması muhtemel her türlü zarardan kullanıcının sorumlu olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. KULLANICI, SİTE dâhilinde bulunan resimleri, metinleri, görsel ve işitsel imgeleri, video klipleri, dosyaları, veritabanlarını, katalogları ve listeleri çoğaltmayacağını, kopyalamayacağını, dağıtmayacağını,işlemeyeceğini, gerek bu eylemleri ile gerekse de başka yollarla Enbilet.com ile doğrudan ve/veya dolaylı olarak rekabete girmeyeceğini kabul ve taahhüt etmektedir.

3.3. SİTE dahilinde üçüncü kişiler tarafından sağlanan hizmetlerden ve yayınlanan içeriklerden dolayı Enbilet.com'un, işbirliği içinde bulunduğu kurumların, Enbilet.com çalışanlarının ve yöneticilerinin, Enbilet.com yetkili satıcılarının doğrudan sorumluluğu bulunmamaktadır. Herhangi bir üçüncü kişi tarafından sağlanan ve yayınlanan bilgilerin, içeriklerin, görsel ve işitsel imgelerin doğruluğu ve hukuka uygunluğunun taahhüdü, bütünüyle bu eylemleri gerçekleştiren üçüncü kişilerin sorumluluğundadır. Enbilet.com, üçüncü kişiler tarafından sağlanan hizmetlerin ve İÇERİKLER'in güvenliğini, doğruluğunu ve hukuka uygunluğunu taahhüt ve garanti etmemektedir. Enbilet.com, şayet açıkça karşılaştırmaya konu hizmetin kendisi tarafından verildiğini bildirmedikçe, KULLANICI Enbilet.com’un verdiği hizmetlerin sadece karşılaştırma hizmeti olduğunu, hiçbir surette KULLANICILARLA hizmeti sunanlar arasında bir aracılık hizmeti verilmediğini, çıkacak uyuşmazlıkların tarafının Enbilet.com olmadığını kabul ve taahhüt eder.

3.4 KULLANICILAR, Enbilet.com'a SİTE dahilinde kendileri tarafından sağlanan bilgilerin ve İÇERİKLER'in doğru ve hukuka uygun olduğunu kabul ve taahhüt etmektedirler. Enbilet.com, KULLANICILAR tarafından Enbilet.com'a iletilen veya SİTE üzerinden kendileri tarafından yüklenen, değiştirilen ve sağlanan bilgilerin ve İÇERİKLER'in doğruluğunu araştırma; bu bilgi ve içeriklerin güvenli, doğru ve hukuka uygun olduğunu taahhüt ve garanti etmekle yükümlü ve sorumlu değildir.

3.5 KULLANICILAR, SİTE dâhilinde Türk Ticaret Kanunu hükümleri uyarınca haksız rekabete yol açacak faaliyetlerde bulunmayacaklarını, Enbilet.com'un ve üçüncü kişilerin şahsi ve ticari itibarını sarsacak, kişilik haklarına tecavüz ve taarruz edecek fiilleri gerçekleştirmeyeceklerini kabul ve taahhüt etmektedirler.

3.6 Enbilet.com, SİTE dâhilinde sunulan hizmetleri ve İÇERİKLER'i her zaman değiştirebilme hakkını saklı tutmaktadır. Enbilet.com, bu hakkını hiçbir bildirimde bulunmadan ve önel vermeden kullanabilir. KULLANICILAR, bu SİTE’de paylaştıkları her türlü içerik, bilgi, materyal ve datanın doğru ve eksiksiz olduğunu kontrol etmelidir. SİTE, KULLANICILAR’ın doğru olmayan veya eksik bilgilerden doğan zararları da dâhil fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere hiçbir zararlarından sorumlu değildir. SİTE bu içerik, bilgi, materyal ve datanın doğru olmadığını ya da eksik olduğunu tespit ederse bunlarda değişiklik ve/veya düzeltme talep edebilir. Kullanıcı bu tür talepleri ivedilikle yerine getirmek zorundadır. Enbilet.com tarafından talep edilen değişiklik ve/veya düzeltme istekleri gerekli görüldüğü takdirde doğrudan Enbilet.com tarafından yapılabilir. Enbilet.com tarafından talep edilen değişiklik ve/veya düzeltme taleplerinin, KULLANICILAR tarafından zamanında yerine getirilmemesi sebebiyle doğan veya doğabilecek zararlar, hukuki ve cezai sorumluluklar tamamen KULLANICILAR'a aittir.

3.7 SİTE üzerinden, Enbilet.com'un kendi kontrolünde olmayan ve başkaca üçüncü kişilerin sahip olduğu ve işlettiği başka web sitelerine ve/veya İÇERİKLER'e ve/veya dosyalara Enbilet.com tarafından LİNK verilebilir. Bu LİNKLER sadece referans kolaylığı nedeniyle sağlanmış olup, ilgili web sitesini veya işleten kişiyi destekleyici veya web sitesi veya içerdiği bilgilere yönelik herhangi bir türde bir beyan veya garanti niteliği taşımamaktadır. SİTE üzerindeki LİNKLER vasıtasıyla erişilen web siteleri, dosyalar ve İÇERİKLER ile bu LİNKLER vasıtasıyla erişilen web sitelerinden sunulan hizmetler veya ürünler veya bunların İÇERİKLER'i hakkında Enbilet.com'un herhangi bir sorumluluğu yoktur.

3.8 Enbilet.com, SİTE üzerinden KULLANICILAR tarafından kendisine iletilen bilgileri "Gizlilik Politikası" dâhilinde KULLANICILAR ve diğer taraflarla (Enbilet.com’un bağlı şirketleri veya 3. Parti hizmet sağlayıcıları) yaptığı sözleşmelerin hükümleri doğrultusunda kullanabilir, bu bilgileri işleyebilir, bir veritabanı üzerinde tasnif edip muhafaza edebilir, KULLANICILAR’ın menfaatine uygun olan çeşitli hizmet paketlerine ve hizmet tekliflerine dönüştürebilir. Enbilet.com aynı zamanda; KULLANICI veya ziyaret edenin kimliğini, adresini, elektronik posta adresini, telefonunu, IP adresini, SİTE'nin hangi bölümlerini ziyaret ettiğini, domain tipini, tarayıcı (browser) tipini, tarih ve saat gibi bilgileri KULLANICILAR'la, iş ortaklarıyla ve taraflarla yaptığı sözleşmeler kapsamında ve istatistiki değerlendirme ve kişiye yönelik hizmetler sunma gibi amaçlarla da kullanabilir. SİTE’nin çeşitli işlemler için sizden talep edebileceği TC kimlik numarası, satın alma işleminin gerçekleşmemesi halinde SİTE’de saklanmayacaktır. KULLANICILAR, gönderdikleri bu bilgilerden doğan riskin kendilerine ait olduğunu kabul ve taahhüt etmektedirler.

3.9 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde yürürlüğe girmiş bulunan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’in 20. Maddesine göre Enbilet.com, oluşturduğu sistem çerçevesinde, uzaktan iletişim araçlarını kullanmak veya kullandırmak suretiyle satıcı veya sağlayıcı adına mesafeli sözleşme kurulmasına aracılık eden bir şirkettir. Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’ne göre, sigorta, ulaşım ve konaklama hizmetlerinin sunulmasında ve gerekli bilgilerin sağlanmasında satıcı ve sağlayıcılar, tüketiciye karşı doğrudan sorumludur. Enbilet.com sadece yapılan işlemleri 3 yıl boyunca tutmak ve istenilmesi halinde bu bilgileri ilgili kurum, kuruluş ve tüketicilere vermekle yükümlüdür.

4- ÖZEL KOŞULLAR

A- HAVAYOLU BİLETLEMEYE İLİŞKİN KURALLAR

4.1 Enbilet.com üzerinden alınan biletlerle ilgili tüm rezervasyon, bilet satış, iptal ve değişiklik işlemleri, IATA’ya 8821329, TÜRSAB’a A-2007 belge no ile kayıtlı ve ruhsatlı Enbilet.com, ya da IATA’ya 8821329, TURSAB’a A-2007 sicil numarası ile kayıtlı ve ruhsatlı Milenyum Turizm Taşımacılık ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılmaktadır. Bilet satışıyla ilgili ödemeler de yine ilgili şirketler tarafından alınmaktadır. 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu kapsamında Enbilet.com üzerinden gerçekleştirilecek işlemlerde Enbilet.com ve Milenyum Turizm Taşımacılık Ticaret A.Ş yetkilidir.

4.2 Enbilet.com'dan yapacağınız tüm bilet satın alma ve rezervasyon işlemlerinde; Ulusal ve Uluslararası Genel Uçuş Kuralları, ayrıca Uçuş Güvenlik Kurallarıyla birlikte; söz konusu havayolu şirketinin, bilet ücretleri ve taşıma kuralları dahil olmak üzere biletin iptal bilgisi, iptal halinde kesinti yapılacak bedeller, biletin iadesi, rezervasyon değişikliği ile ilgili uyguladığı tüm kurallar geçerli olacaktır. Kullanıcılar, uçuşun öngörülen zamanında yapılmaması, iptal edilmesi, ileri bir tarihe ertelenmesi, uçuş firmasının yolcuyu ve/veya eşyasını kabul etmemesi, bilet alıcısının uçuşa uygun olmaması, pasaportunun geçerlilik süresinin yetersiz olması, geçerli bir kimlik belgesinin olmaması gibi durumlarda Enbilet.com’un sorumlu olmadığını kabul etmiş olurlar. Uçuş detaylarında verilen koltuk mesafesi, uçak modeli, video, wifi, koridor adedi, yiyecek gibi bilgiler havayolu ya da gds tarafından anlık olarak sağlanır ve Enbilet.com bu bilgilerin doğruluğunu kontrol etmez. Havayolları uçuş ile ilgili bu bilgiler üzerinde önceden haber vermeksizin değişiklik yapma hakkına sahiptir. KULLANICILAR, her bilet satış ve rezervasyonunda, kullanım şartlarının onaylanmasıyla birlikte, bu şartları okuduklarını ve hükümleri kabul ettiklerini beyan etmiş olurlar.

4.3 Ödeme: İnternet üzerinden yapılan online bilet satın alma işlemleri sadece Visa, Master Card ve American Express Kredi kartları ve banka kartları (debit kart) ile aşağıda belirtilen şekilde yapılabilmektedir:

-Güvenlik nedeni ile satın alma sırasında kartınızın üç haneli güvenlik kodunu (CVC Numarası) girmeniz istenecektir. Güvenlik kodu kartının arkasında, imza hanesinde bulunan kredi kartı numarasından sonra yer alan üç rakamdır. Bir alımı onayladığınızda ilgili tutar (vergi ve diğer masraflar dâhil) ödeme için kullanılan karttan tahsil edilir.

-SİTE üzerinden yapacağınız alışverişlerde 3D Secure güvenlik sistemi zorunludur. 3D Secure kullanımıyla ilgili gerekli bilgiyi bankanızdan alabilirsiniz. Enbilet.com, fraud (dolandırıcılık) şüphesi bulunan biletleme işlemlerinde kredi kartı için ek güvenlik önlemleri alabilir, Kullanıcı / Üye’den ek teyit sağlanmasını isteyebilir. Ek güvenlik teyidi sağlanamadığı durumlarda Enbilet.com biletlemeyi iptal edebilir. Böyle bir durumda, Kullanıcı / Üye biletleme sırasında verilen iletişim bilgileri aracılığıyla bilgilendirilir. Biletleme sırasında verilen bilgilerin doğruluğundan Kullanıcı / Üye sorumludur, Enbilet.com bu konuda hiçbir sorumluluk kabul etmez.

4.4 İptal / İade: Enbilet.com’dan almış olduğunuz biletlerde, işlem yaptığınız havayolu şirketlerinin iptal, iade ve değişiklik kuralları geçerlidir. Bu kurallar havayolu şirketlerine ve bilet alınan sınıf farklılıklarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Havayolu şirketinden, iptal / iade kurallarıyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Her koşulda, satın aldığınız biletleme servis ücreti iade edilmez. Ayrıca havayolu şirketinin kurallarına göre, biletin cezalı iadesi veya iadesinin kabul edilmemesi söz konusu olabilir. Promosyon sınıfına dâhil olan biletlerde genellikle herhangi bir İptal, iade ve değişiklik yapılamaz. Ekonomi kategorisinde iptal, iade ve değişiklik koşulları havayolunun kurallarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Business (veya benzeri) kategorilerine ait biletlerde de iptal, iade ve değişiklik koşulları seçmiş olduğunuz havayolunun kuralına göre değişiklik gösterebilir.

4.5 No-Show (Uçuş Hakkının Kullanılmaması / Uçuşa gelinmemesi) halinde, iptal ve iade işlemlerinde, bazı havayolu firmaları, sadece tahsil edilmiş olan havalimanı vergilerini Kullanıcı / Üye’nin bizzat kendisine veya Kullanıcı / Üye adına Enbilet.com’a iade edebilir. Biletleme servis ücreti / akaryakıt harcı iade kapsamında değildir ve bu iade prosedürleri havayolu firmalarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. No-Show durumunda havalimanı vergisinin iadesi Kullanıcı / Üye adına Enbilet.com’ a yapılmışsa, Kullanıcı / Üye, dilerse bu bedeli Enbilet.com’daki üye hesabından bir sonraki uçuşu için ödeyeceği bilet ücreti için kullanabilir, dilerse kesintisiz olarak Enbilet.com’dan talep edebilir.

4.6 İnternet üzerinden yapacağınız işlemlerin, internet sayfalarında gösterilen şekilde, tam olarak yapılması gerekmektedir. İşlemi yanlış veya hatalı yapmanız, isim, iletişim bilgisi, TC kimlik numarası, uçuş tarihi, uçuş saati, uçuş sınıfı gibi ve bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla istenen bilgilerin yanlış girilmesi veya seçilmesi nedeniyle oluşabilecek, rezervasyon, rezervasyon değişikliği, iptal ve iadelerle online bilet satın alma işlemlerinde çıkabilecek aksaklıklardan Enbilet.com sorumlu değildir. Uluslararası Havacılık Kuralları, Sivil Havacılık Kanunu ve Havayolu Firmalarının Genel Politikaları gereği, yapılan bir rezervasyon veya satın alınan bilet bir başkasına devredilemez, isim değişikliği yapılamaz.

4.7 Kullanıcı/Üye, bilet satın almadan önce seçmiş olduğu destinasyona ait biletleme sınıfı, uçuş tarihi, uçuş saati, uçuş süreleri, kalkış ve varış havalimanı, aktarma havalimanı, bagaj hakkı, bagaj sınırlamaları ile ücretli / ücretsiz ek hizmetleri kontrol etmelidir.

4.8 Uçağa Kabul Edilmeme, Uçuş Tehiri / Gecikme, Uçuş İptali ve Alt Sınıf - Üst Sınıfa Yerleştirilme: Kullanıcı / Üye bu tür durumlarda, Yolcu Hakları Değerlendirme ve Uygulama Esasları Genelgesi kapsamında öncelikle havayolu şirketine; havayolu şirketinin cevabının yeterli olmaması, şikâyetten sonuç alınamaması veya şikâyete 10 gün içerisinde cevap verilmemesi durumunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne başvurabilecektir. Enbilet.com’un; uçağa kabul edilmeme, uçuş tehiri, uçuş gecikmesi, uçuş iptali ve alt sınıf - üst sınıfa yerleştirilme konularında müdahale yetkisi ve sorumluluğu yoktur.

4.9 Kullanıcı/Üye, pasaport ve vize işlemleri ile ilgili herhangi bir muamele eksikliğinden, seyahat edilecek ülkeye ait vize işlemlerinin tamamlanmamasından, bu işlemlerinin kontrol ve/veya hatırlatılmasından veya yolcunun kendinden kaynaklanan kişisel nedenlerle (vergi borcu, adli işlem, transit vize eksikliği vs.) çıkışın engellenmesi durumunda Enbilet.com'un herhangi bir sorumluluğu olmadığını, bu nedenle oluşabilecek iptal ve gecikmenin sorumluluğunun tamamıyla kendisine ait olduğunu kabul beyan ve taahhüt eder.

4.10 Kullanıcı/Üye, doğal afet, terör, isyan, savaş, grev, iç karışıklık, halk olayları, elektronik iletişim bozukluğu, altyapı arızaları, elektrik kesintisi, kötü hava koşulları gibi sebeplerle uçuşların iptal edilmesi, gecikmesi, havalimanlarının veya hava sahasının uçuş trafiğine kapatılması gibi durumlarda Enbilet.com'un herhangi bir sorumluluğu olmadığını, bu sebeplerden biri veya bir kaçından dolayı oluşabilecek iptaller ve gecikmelerden sorumluluğun ilgili havayolu firmalarına veya ilgili yerel yönetimlere ait olduğunu bildiğini kabul beyan ve taahhüt eder.

4.11 Enbilet.com, uçak bileti satış işleminde başarılı satış durumunu, satış akışının son aşamasında web sitesinde ve mobil uygulamasında göstermektedir. Buna ek olarak yolcuyu bilgilendirmek için kayıtlı eposta adresine eposta göndermekte, ayrıca cep telefonuna da kısa mesaj (SMS) ile bilgilendirme mesajı atmaktadır. Yolcuya satın alma aşamasında gösterilen sonuç sayfası, bilet satışının gerçekleştiği konusunda gerekli ve yeterlidir. Eposta ve kısa mesaj bilgilendirmeleri, Enbilet'in ücretsiz servisleridir. Bu servislerde olabilecek erişim aksamaları ve gecikmelerden Enbilet hiç bir şekilde sorumlu değildir. Bazı durumlarda havayolu firması SMS, e.posta veya telefonla doğrudan iletişime geçerek uçuşla ilgili son değişiklikleri Kullanıcı / Üye’ye bildirebilir, bu durumda havayolu firmalarının en güncel bilgilendirmeleri ve duyuruları öncelikle dikkate alınmalıdır.

5- FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI

5.1 Bu SİTE dahilinde erişilen veya hukuka uygun olarak KULLANICILAR tarafından sağlanan bilgiler ve bu SİTE'nin (sınırlı olmamak kaydıyla kaynak kodunu, amaç programı, altyapıyı, fikirleri, algoritmaları, ya da bunlarla bağlantılı olarak bulunan herhangi bir yazılım, doküman ya da veri, tasarım, metin, imge, html kodu ve diğer kodlar) tüm elemanları (hepsi birden "Enbilet.com'un Telif Haklarına Tabi Çalışmaları" olarak anılacaktır) Enbilet.com'a ait ve/veya Enbilet.com tarafından üçüncü bir kişiden lisans altında alınmıştır. KULLANICILAR, Enbilet.com hizmetlerini, Enbilet.com bilgilerini ve Enbilet.com'un Telif Haklarına Tabi Çalışmaları'nı yeniden satmak, işlemek, paylaşmak, dağıtmak, sergilemek veya başkasına Enbilet.com'un hizmetlerine erişim veya kullanım izni vermek hakkına sahip değildirler. İşbu Kullanım Koşulları dahilinde Enbilet.com tarafından sarahaten izin verilen durumlar haricinde, KULLANICILAR, Enbilet.com'un Telif Haklarına Tabi Çalışmaları'nı çoğaltamaz, işleyemez, dağıtamaz veya bunlardan türemiş çalışmalar yapamaz veya hazırlayamaz.

5.2 İşbu Kullanım Koşulları dahilinde Enbilet.com tarafından sarahaten yetki verilmediği hallerde, Enbilet.com; Enbilet.com hizmetlerine, Enbilet.com bilgilerine, Enbilet.com Telif Haklarına Tabi Çalışmaları'na, Enbilet.com ticari markalarına, Enbilet.com ticari görünümüne veya bu SİTE vasıtasıyla sağladığı başkaca varlık ve bilgilere yönelik tüm haklarını saklı tutmaktadır. İşbu Kullanım Kuralları’nı kabul ederek, Enbilet.com'un Telif Haklarına Tabi Çalışmaları üzerinde, tersine mühendislik yapmamayı, kaynak koda dönüştürmemeyi, ayrıştırmamayı veya başka bir yöntemle ortaya çıkarmamayı; mülkiyete ilişkin uyarı ve etiketleri Enbilet.com'un Telif Haklarına Tabi Çalışmaları’ndan kaldırmamayı, bunlara bağlı olarak türetilmiş işleri modifiye veya tercüme etmemeyi, bu tarz işler yaratmamayı; Enbilet.com'un Telif Haklarına Tabi Çalışmaları kopyalamamayı, dağıtmamayı, üzerilerinde rehin kurmamayı, temlik etmemeyi ya da bunları devretmemeyi veya bunlar üzerinde hiçkimse lehine hak tesis etmemeyi kabul ediyorsunuz. Enbilet.com'un Telif Haklarına Tabi Çalışmaları’nı Avrupa Topluluğu’ndaki herhangi bir ülkede kullanıyorsanız; modifiye etme, tercüme etme, tersine mühendislik, kaynak koda dönüştürme, ayrıştırma ya da Hizmetler’e ya da Yazılım’a bağlı olarak türev işler üretmeye ilişkin yasaklar, Bilgisayar Programları’nın Hukuki Korunması’na ilişkin A.T. Konseyi Yönergesi’ni uygulayan mevzuat çerçevesindeki haklarınızı etkilememektedir. İşbu kullanım koşulları’nda izin verilen haller dışında Enbilet.com'un telif haklarına tabi çalışmaları’nın herhangi bir bölümünün kullanımı yasaktır ve üçüncü şahısların fikri mülkiyet haklarının ihlali, telif haklarının ihlalinden dolayı uğranan olası maddi zararın tazmini dahil olmak üzere hukuki ve cezai sorumluluğunuzu gerektirebilir.

6- MÜCBİR SEBEPLER

Hukuken mücbir sebep sayılan tüm durumlarda, Enbilet.com işbu Kullanım Koşulları ve "Gizlilik Politikası"ndan herhangi birini geç ifa etme veya ifa etmeme nedeniyle yükümlü değildir. Bu ve bunun gibi durumlar, Enbilet.com açısından, gecikme veya ifa etmeme veya temerrüt addedilmeyecek veya bu durumlar için Enbilet.com'un herhangi bir tazminat yükümlülüğü doğmayacaktır. "Mücbir sebep" terimi, ilgili tarafın makul kontrolü haricinde ve Enbilet.com'un gerekli özeni göstermesine rağmen önleyemediği olaylar olarak yorumlanacaktır. Bunun yanında sınırlı olmamak koşuluyla, doğal afet, isyan, savaş, grev, iletişim sorunları, altyapı ve internet arızaları, elektrik kesintisi ve kötü hava koşulları, Enbilet.com'un gerekli bilgi güvenliği önlemleri almasına karşın SİTE'ye ve sisteme yapılan saldırılar gibi durumlar mücbir sebep olaylarına dahildir.

7- UYGULANACAK HUKUK VE YETKİ

İşbu Kullanım Koşulları'nın uygulanmasında, yorumlanmasında ve bu Kullanım Koşulları dâhilinde doğan hukuki ilişkilerin yönetiminde yabancılık unsuru bulunması durumunda Türk kanunlar ihtilafı kuralları hariç olmak üzere, Türk Hukuku uygulanacaktır. İşbu Kullanım Koşulları'ndan dolayı doğan veya doğabilecek her türlü ihtilafın hallinde İstanbul Merkez Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

8- YÜRÜRLÜK ve KABUL

İşbu Kullanım Koşulları Enbilet.com tarafından SİTE içerisinde ilan edildiği tarihte yürürlük kazanır. KULLANICILAR, işbu Kullanım Koşulları hükümlerini SİTE'yi kullanmakla kabul etmiş olmaktadırlar. Enbilet.com, dilediği zaman işbu Kullanım Koşulları hükümlerinde değişikliğe gidebilir ve değişiklikler versiyon numarası ve değişiklik tarihi belirtilerek SİTE üzerinde yayınlandığı tarihte yürürlüğe girer.