Seyahat Etmeye Neden Arıyorsanız Bu Film Festivalleri Tam Size Göre Geri

  • Mon 7th Jan 2013

Seyahat Etmeye Neden Arıyorsanız Bu Film Festivalleri Tam Size Göre

Televizyon ’da haber izlerken ya da Sosyal Medya’da gezinirken öyle görüntüler önümüze çıkar ki bir anda orada olmak isteriz. Sizde hem büyük bir seyahat tutkunu ve sinema severseniz ünlülerin birbiriyle kırmızı halıda şıklık için yarıştığı, yönetmenlerin filmlerini seyirci ve jürinin beğenisine sunduğu ve sizlerin de bu anı yaşamak için hem seyahat edip hem de büyük bir tutkunuzu yerine getirebileceğiniz birbirinden kıymetli şehirler ve film festivalleri…

Cannes Film Festivali

Şüphesiz film festivali deyince herkesiz aklına ilk gelen Cannes Film Festivali olacaktır. 1946 senesinden bu yana her yıl mayıs ayında düzenlenen festivalde büyük ödül olarak “Altın Palmiye” verilmektedir. Türkiye’den birçok filmin katıldığı festivale ise son dönemlerde çok sıkça adını duyduğumuz Nuri Bilge Ceylanın filmleri de büyük başarı yakalamış ve “Kış Uykusu” adlı filmi de ödül almıştır. Tabi Cannes gelmişken sadece festivale gitmek olmaz şehir lüks mağazaları gezebilir ve eğlenceli plajının tadını çıkarabilirsiniz.

Toronto Film Festivali

Oscar’ın habercisi olarak ta bilinen festivalde diğer festivallerin aksine En İyi Film halk tarafından seçiliyor. Her yıl eylül ayında düzenlenen festivale 400.000’den fazla sinema aşığı katılırken halkın karşısına ise 400’ yakın film çıkmaktadır. Toronto şehrinde film festivalinin yanı sıra şehri kuş bakışı görmek için CN kulesine çıkabilir ve burada ki restoranların birinde manzara eşliğinde yemek yiyebilirisiniz. Şehri gördükten sonra biraz doğa havası için  Ontario gölüne gidip doğanın tadının çıkarabilirsiniz.

Venedik Film Festivali

Dünya’nın es eski film festivaline ev sahipliği yapan ve adını bu şehirden alan Venedik film Festivali her yıl Ağustos ve Eylül aylarında düzenlenmektedir. Festivalde en başarılı filme “Altın Aslan” ödülü verilmektedir. Bu romantik şehre gelmişken şehrin kanalları arasında gezinen ve eşsiz bir deneyim yaşamanızı sağlayan Gondollara binmeyi ihmal etmeyin.

Berlin Film Festivali

Dünya’ya “Altın Ayı” ödülüyle namını duyuran ve festival dünyasının en meşhurlarından olan Berlin film festivali her yıl şubat ayında birbirinden kaliteli filmlere ev sahipliği yapmaktadır. Festival’de her yıl 300.000 bilet satılmakta ve şehir festival zamanı tam anlamıyla bir büyük bir etkinlik alanına dönüyor. Berlin şehri festivalin yanı sıra turistik mekanları, tarihe ışık tutan sarayları ve nefes alacağınız parkları sayesinde size unutamayacağınız bir seyahat deneyimi katacaktır.

Antalya Film Festivali

Son olarak ise ülkemizin ilk film festivali olma unvanıyla meşhur Antalya Film Festivali. 1963 yılından günümüze her yıl ekim ve kasım aylarında düzenlenen festivalde ödül olarak “Altın Portakal” verilmektedir. Antalya’da festivalden arta kalan zamanlarda müzeleri gezebilir, kamp yapabilir ve fazla soğumamış olan denizin tadını çıkarabilirsiniz.