Uçak Bileti Arama

Uçuş Ara

Londra uçak bileti


Londra Havaalanları

Londra’da kendi arasında çeşitli fonksiyonlara göre bölümlenmiş tam altı adet havaalanı bulunmaktadır. Bu havaalanları yetmemiş olacak ki Londra açıklarında denizi doldurup yeni bir havaalanı mı yapsak yoksa Heathrow Havaalanı’nı mı büyütsek derken yeni bir havaalanı projesi fikri galip gelmiş durumda.

Londra’da Türkiye’den uçuş yapılan üç tane havaalanı bulunmakta biz bu yazımızda Türk hava Yolları’nın uçuşunu gerçekleştirdiği iki havaalanı olan Heathrow ve Gatwick havaalanları ile birlikte Pegasus’un kullandığı Stansted Havaalanlarından şehir merkezine nasıl ulaşılır bunlardan bahsedeceğiz.


Gatwick Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Türk Hava Yolları’nın kullandığı ve şehrin ikinci büyük havaalanı olan Gatwick Havaalanında kuzey ve güney olmak üzere iki terminal binası vardır. Türk Hava Yolları kuzey terminal binasını kullanmaktadır.

Gatwick Havaalanından şehir merkezine Gatwick Express treni ile 30 dakika içinde 17.75. pound’luk bir ücret karşılığında Victoria istasyonuna ulaşabilirsiniz.

Firs Capital Train ile yolculuk yaparak londra’nın dış mahallerinden olan Bedford, Cambridge ve Wimbledon’a 45 dakikalık bir yolculuk ile uçabilirisiniz.

Eğer tercihinizi otobüs yönünden kullanmak isterseniz 1 saati biraz geçen bir seyahat ile 8 pound’a şehir merkeze ulaşmakta mümkün.

Gatwick Havaalanı İletişim

Danışma: 0844 892 0322


Heathrow Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Türk Hava Yolları’nın iniş ve kalkışları için kullandığı diğer yer olan Heathrow Havaalanından şehir merkezine Taksi, Metro, Tren ve Otobüs seçeneklerinden dilediğinizi kullanabilmeniz mümkün.

Şehir Merkezine giden iki tren hattı mevcut olup 1-2 ve 3 numaraları terminal binalarının birleşim noktalarından kalkmaktadır. Ayrıca 4 ve 5 numaralı terminal binalarından tren istasyonuna ulaşmak için ring araçlarını ’da kullanabilirsiniz. Şehir merkezine 15 dakika içerisinde ulaşan Heathrow Express tren ücreti 20 pound ’tur. Bu tren her 15 dakika ’da bir karşılıklı olarak hizmet vermektedir.

Bir diğer tren hattı ise Heathrow Connect, bu tren ile ulaşım 30 dakika sürerken kişi başı 9.5 pound ‘luk ücret alınmaktadır. Her saati 27 ve57 geçe kalkan bu trenler Heathrow Express ile aynı güzergahtan kalkmaktadırlar.

Metro ile 4.5 pound ücret karşılığı en ucuz olan bu yöntemi kullanmak isteyen yolcular için, bir dezavantaj söylemek gerekirse, 20 durakta durup 1 saatten fazla yolculuk yapması biraz yorucu olabiliyor.

Bu iki tren hattının son durakları Paddington istasyonu olup, dilerseniz buradan Metro hattına geçiş yapabilirsiniz.

Şehir merkezine 50 dakika süren bir otobüs yolculuğu ile gitmekte mümkün. Kişi başı 6 pound ödeyerek Nationial Express firmasını tercih edebilisiniz. Bu otobüsün son durağı Victoria Coach Station durağıdır. Buradan dilerseniz Metro hattına geçiş yapabilirsiniz.

Heathrow Havaalanı İletişim

Tel: 0844 335 1801 (İngiltere içi)

Tel: +44 20 3368 8968 (İngiltere Dışı)


Stansted Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Türkiye’den sadece Pegasus uçuşları için kullanılan Stansted Havaalanı şehre 50 km mesafede olup bir tane terminal binası bulunmaktadır. Uçaklar yanaşmak için uydu terminal binasını kullanmaktadır. Buradan ana terminal binasına karşılıklı olarak tren bağlantısı bulunmaktadır.

Şehre çok uzak mesafede bulunan stansted Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için Stansted Express treni tercih edilmektedir. Tren bilet ücreti tek yön 23 pound gidiş-dönüş ise 28 pound olarak belirlenmiştir. Tren yolculuğu 45 dakika sürmekte olup toplamda 3 tane istasyonda durmaktadır. Son durak olan Liverpool Street istasyonunda inerek tercihe göre sarı ve pempe metro hatlarına geçiş sağlanmaktadır.

Tren haricinde Terravision ve Nationial Express otobüsleri ile tek yön 8-10 pound ücret ödeyerek şehir merkezine asgari 1 saat sürede ulaşabilirsiniz.

Ulaşımda taksiyi tercih etmek isteyen yolcular için ise ücret biraz fazla olup 100 pound’u bulmaktadır.

Stansted Havaalanı İletişim

Danışma: +44 (0) 844 335 1803


Londra’da Gezilecek Yerler

Londra’ya gitmişken birbirine çok yakın olan ve girişleri geçici sergiler hariç ücretsiz olan, Natural Hsitory Müseum, Victoria and Albert Museum ve Science Museum adlı müzeleri ziyaretinizin ilk sırasına koyarak başlayabilirsiniz. Tabi bu müzelerin tadını çıkarmak istiyorsanız yarım gününüzü ayırmak pek de fena bir fikir sayılmaz.

Müze ziyaretlerini yaptıktan sonra bisiklet kiralayarak içerisini gezeceğiniz Hyde parkı gezmeyi unutmayın derim. Hyde Parkı gezdikten sonra karşılık iki park olan St. James’s Park ve Green Parkı atlamayın derim. Çünkü bu parkın bitiminde sizi Buckingham sarayı karşılayacak ve şansınız varsa İngiliz Kraliyet Ailesinin misafirleri olacaksınız.

Gel gelelim şehrin tam merkezinde olan Big Ben yani tarihi saat kulesi önüne giderek anılık bir fotoğraf çekebilir ve İngiliz kraliyet ailesinin cenaze merasimlerine yapıldığı Westminster Abbey’i görüp, ardından eğlenmek ve şehri tepeden görmek için şehrin sembolü haline gelmiş olan London Eye’a binebilirsiniz.